Alkalmassgi vizsga
1.)fegyelmez s gyessgi
Legmagasabb pontszm: 100 pont
1.gyak: przonvezets: 10 pont
2.gyak: szabadonkvets 15 pont
3.gyak: kellemetlen anyag: 10 pont
4.gyak: szabadon engeds behvssal: 10 pont
5.gyak: thalads embercsoporton: 10 pont
6.gyak: 3 klnbz akadly lekzdse: 15 pont
7.gyak: thalads egy merev fahdon: 10 pont
8.gyak: kutya vitele s tadsa: 10 pont
9.gyak: fektets zavarssal: 10 pont
ltalnos rendelkezsek:
Az egsz fegyelmi munkt a vb vagy egy ltala megbzott szemly veznyli. A kutynak gyorsan s rmmel kell vgeznie a feladatokat. A kutya kzel s pontosan a kv bal oldaln l gy, hogy a kutya lapockja a kv trdnl legyen.
Kivitelezsi rendelkezsek:
1.przon vezets:
Hj minden indulsnl engedlyezett. A kv przra vett kutyjval a vb-hez megy, kutyjt lelteti s bemutatkozik. A przt bal kezben lazn tartja. Alapllsbl a kutya hj-re figyelmesen s rmmel kveti a kv-t, lapockjval mindig trdmagassgban maradva a kv bal oldaln. Megllsnl a kutynak nllan, gyorsan s egyenesen kell lelnie. A kutya elreszaladsa, lemaradsa, oldalirny kitrse, valamint fordulsoknl a kv haboz kvetse hibs. Ezutn egy balra, egy jobbra s egy teljes fordulat kvetkezik. A megllst ktszer kell bemutatni. Az utols megllsnl a przt le kell venni.
2.szabadon kvets:
Hj minden elindulsnl megengedett. Alapllsbl a kutynak hj-re a vezetjt figyelmesen, rmmel s pontosan kvetnie kell lapockjval mindig trdmagassgban maradva a kv bal oldaln. Megllsnl a kutynak nllan, gyorsan s egyenesen kell lelnie. A kutya elreszaladsa, lemaradsa, oldalirny kitrse, valamint fordulsoknl a kv haboz kvetse hibs. Ezutn egy balra, egy jobbra s egy teljes fordulat kvetkezik. A megllst egyszer kell bemutatni. A szabadon kvets sorn trtnik a figyelemelterels 2 lvs leadsa s motorzaj segtsgvel. A kutynak lvskzmbsnek kell lennie. Ha a kutya fl a lvstl, zajtl, ki kell zrni a vizsgrl. Ha a kutya tmadan reagl, ez felttelesen hibs, addig, amg a kv kzben tudja tartani. Teljes pontszmot csak a krnyezeti zaj s lvskzmbs kutya kaphat.
3.kellemetlen anyag:
Akadly: kb 33 m-es terleten kvek fl helyezett bdoglemezek, szerkezeti aclrcsok, flia, trmelk vagy hasonl anyagok.
A kv kutyjval az akadly eltt alapllsban helyezkedik el. Hj hasznlatval a kv az akadlyra lp s az t szabadon kvet kutyjval egyszer tmegy majd vissza az akadlyon gy, hogy visszatrsnl egyszer meg kell llniuk. A terlet elhagysa utn a kv kutyjval alapllsban helyezkedik el.
4.szabadonengeds behvssal:
A vb utastsra a kv alapllsbl szabadon engedi a kutyjt. A kv nem vltoztatja meg helyt. Amikor a kutya legalbb 10 m tvolsgban van, a kv a vb utastsra tetszleges hj hasznlatval maghoz hvja a kutyjt. A kutynak azonnal s rmmel kell a kv-hz mennie.
5.thalads embercsoporton:
A vb utastsra a kv az t szabadon kvet kutyjval thalad egy mozg csoporton, ami legalbb 4 szemlybl ll. A kv-nek a csoportban legalbb egyszer meg kell llnia.
6.akadlyok:
A kutyt hj segtsgvel egyms utn hrom termszetes akadlyhoz kell vezetni. Megfelel akadlyok pl.: egy bokor, egy hord, egy oszlop, melyek legalbb 0,4 m s legfeljebb 0,8 m magasak. Hj segtsgvel a kutynak ezeket, az akadlyok rintsvel vagy rintse nlkl le kell kzdenie, mikzben a kv oldalt ksri a kutyt.
7.thalads egy merev fahdon:
A kutyt egy merev, feljrval elltott fahdhoz vezetik. A hdnak kb 4,5 m hossznak s kb 0,4 m magasnak, max. 0,4 m szlesnek kell lennie. Hangjellel a kutynak nyugodtan s magabiztosan a feljrra kell mennie s t kell azon haladnia. A kv norml lpsben oldalt ksri a kutyt.
8.a kutya vitele s tadsa:
A kutyt a fldrl vagy egy magasabb helyrl (pl. asztal) a kv-nek vagy egy msik szemlynek fel kell emelnie kb. 10 mtert vinnie s egy msik szemlynek tadnia, aki szintn 10 mtert viszi a kutyt, majd leteszi a fldre. A vb utastsra a kv maghoz hvja a kutyjt, majd alapllsban helyezkednek el s felteszi r a przt. A kutya senkivel szemben sem mutathat agresszit.
9.fektets zavarssal:
A kv egy msik kutya munkjnak kezdetekor kutyjt egy a vb ltal kijellt helyen lefekteti mgpedig anlkl, hogy przt vagy brmilyen trgyat nla hagyna. A kv legalbb 30 lpsnyire eltvolodik a kutytl, majd fel fordulva megll. Vezetje befolysolsa nlkl a kutynak nyugodtan kell fekdnie, amg a msik kutya bemutatja a gyakorlatot. A msik kutya ’thalads embercsoporton’ gyakorlata kzben a kv bell a csoportba, majd a gyakorlat utn a kv nllan visszamegy a helyre. A vb utastsra a kv a kutyjhoz megy, s annak jobb oldaln helyezkedik el. A vb jabb utastsra a kv hangjel segtsgvel fellteti a kutyt, melyet a kutynak gyorsan s egyenesen kell elvgeznie.
A gyakorlat a kv lejelentkezsvel s a vb rtkelsvel fejezdik be.
2.)szimatmunka
Legmagasabb pontszm: 100 pont
nyomtarts: 70 pont
trgyak: 310 pont
kidolgozsi id: 15 perc
sajt nyom kb. 600 lps, 30 perces
terephez igaztott 2 trs
3 db cipnagysg hasznlati trgy
10 m-es prz vagy szabad nyomkvets
jelzett nyomkezdet
ltalnos rendelkezsek:
Csak a kutyavezet ltal jl elhasznlt trgyakat lehet hasznlni, amelyek nem haladjk meg a megadott nagysgot s sznben nem tnek el lnyegesen a tereptl. Az els trgyat az 1 szron, a msodikat a 2 szron, a harmadikat a nyom vgn kell elhelyezni. Egy trgy leraksnl lehetleg ne vltoztassk meg a nyomot (szagt, irnyt). A kutyavezet (nyomfektet) nem csoszoghat s nem llhat meg. A trgyakat nem a nyom mell, hanem a nyomra kell helyezni.
A vb a munkt lellthatja, ha a kv a nyomot tbb mint 10 mterrel elhagyja. Nehz terepen a br engedlyezhet nagyobb tvolsgot. A munkt minden esetben le kell lltani, ha a vb-nek az a benyomsa, hogy a kutya a nyomot sajt erejbl mr nem kpes felvenni.
Hangjelzs:
„keresd” a nyom kezdetn s minden trgy utn megengedett. Alkalmi dicsret s alkalmi hangjel is megengedett, kivtel a szgeknl s a trgyaknl.
Kivitelezs:
Felszltsra a kv kutyjval jelentkezik a vb-nl. A nyomkvet munka eltt, az indts sorn s az egsz munka alatt mindenfle knyszert mellzni kell. A kv kveti kutyjt s szabad keress esetn is 10 m tvolsgot tart. Amint a kutya megtallt egy trgyat, azt a kv befolysolsa nlkl azonnal fel kell vennie vagy meggyzen jeleznie kell. A felvtelkor llva maradhat, lelhet, vagy a kv-hez is mehet. Hibs, ha a trggyal tovbbmegy, vagy azt fekve veszi fel. A jelzs fekve, llva vagy lve is trtnhet, akr vltakozva is. Ha a kutya jelezte a trgyat, a kv a kutyhoz megy. A trgyat magasra emelve megmutatja, hogy a kutya megtallta azt. Ezutn a kv kutyjval folytatja a munkt. A nyomkvet munka befejezse utn a megtallt trgyakat t kell adni a vb-nek.
A gyakorlat a kv lejelentkezsvel s a vb rtkelsvel fejezdik be.
Fegyelmez gyakorlat
mentkutya-nyomkvet vizsgnl
terletkeres vizsgnl
romkeres vizsgnl
Legmagasabb pontszm: 50 pont
1.gyak.: szabadonkvets 10 pont
2.gyak.: ltets 5 pont
3.gyak.: fektets behvssal 5 pont
4.gyak.: llts behvssal 5 pont
5.gyak.: apportrozs sk talajon 5 pont
6.gyak.: apportrozs ferde falon 5 pont
7.gyak.: elreklds fektetssel 5 pont
8.gyak.: fektets zavarssal 10 pont
ltalnos rendelkezsek:
A vb szabadon dnthet, hogy a fegyelmez gyakorlatot csoportban (max 3 kutya) brlja-e le. A kutynak a gyakorlatokat rmmel s gyorsan kell teljestenie. Alapllskor a kutya szorosan s pontosan a kv bal oldaln l gy, hogy a kutya lapockja a kv trdnl legyen. A vb utastst ad egy gyakorlat megkezdsre. A tovbbiakban, pl. a fordulsokat, megllsokat, a jrsmd-vltsokat stb. a vb utastsa nlkl kell vgrehajtania. A kv azonban tmutatst kaphat a vb-tl. Az alapllst a kutya direkt mdon vagy vezetjt kzvetlenl megkerlve is felveheti.
Kivitelezsi rendelkezsek:
1. szabadon kvets
hj: ”lbhoz”. A hj elindulsnl s jrmd-vltsnl megengedett. Alapllsbl a kutynak „lbhoz” hangjelre figyelmesen, rmmel s pontosan kvetnie kell a kv-t, lapockjval mindig trdnl maradva, a kv bal oldaln. Megllsnl nllan, gyorsan s egyenesen kell lelnie. A kutya elreszaladsa, visszamaradsa, oldalirny kitrse, valamint fordulsoknl a kv haboz kvetse hibs. A gyakorlat vgn a kv a vb utastsra thalad egy csoporton s legalbb egyszer megll. A csoportnak ssze-vissza kell mozognia. Norml lpsben legalbb egy balra-, egy jobbra- s egy teljes fordulst kell mutatni. A futlpsbl lass lpsbe val jrmd-vltsnak normlis lps nlkl kell trtnnie. Normlis lpsbl ktszer kell megllni. A szabadon kvets alatt trtnik a figyelemelterels, 2 lvs leadsa (kaliber: 6-9) s motorzaj segtsgvel. A kutynak lvskzmbsnek kell lennie. Ha a kutya fl a lvstl vagy a zajtl, ki kell zrni a vizsgbl. Ha a kutya a lvsre tmadlag reagl, ez felttelesen hibs, addig, amg a kutyt a vezetje kzben tudja tartani. Teljes pontszmot csak a krnyezeti zaj- s lvskzmbs kutya kaphat. Agresszv s fls kutyk a vizsgbl kizrandk.
2. ltets
hj: „lbhoz” „lj”. A kv alapllsbl az t szabadon kvet kutyjval egyenesen megy. 10-15 lps utn a kutynak hj-ra vagy egy kzjelre gyorsan le kell lnie, anlkl, hogy a kv jrsmdjt megszaktan vagy htranzne. Tovbbi 30 lps utn a kv megll s azonnal a kutyja fel fordul. A vb utastsra a kv visszamegy a kutyjhoz s alapllst vesz fel.
3. fektets behvssal
hj: „lbhoz” „fekszik” „ide” „lbhoz”. A kv alapllsbl az t szabadon kvet kutyjval egyenesen megy. 10-15 lps utn a kutynak hj-re vagy egy kzjelre azonnal le kell fekdnie anlkl, hogy a kv jrsmdjt megszaktan vagy htranzne. Tovbbi 30 lps utn a kv megll s a nyugodtan fekv kutyja fel fordul. A vb utastsra a kv hj-lel vagy kzjellel maghoz hvja a kutyt. A kutynak rmmel s gyorsan vezetjhez kell mennie, kzvetlenl eltte kell lelnie. Hj vagy kzjelre a kutynak alapllst kell felvennie.
4. llts behvssal
hj: „lbhoz” „llj” „ide” „lbhoz”. A kv alapllsbl az t szabadon kvet kutyjval egyenesen megy. 10-15 lps utn a kutynak hj-re vagy egy kzjelre azonnal meg kell llnia anlkl, hogy a kv jrsmdjt megszaktan vagy htranzne. Tovbbi 30 lps utn a kv megll s a nyugodtan ll kutyja fel fordul. A vb utastsra a kv hj-lel vagy kzjellel maghoz hvja a kutyt. A kutynak rmmel s gyorsan vezetjhez kell mennie, kzvetlenl eltte kell lelnie. Hj vagy kzjelre a kutynak alapllst kell felvennie.
5.apportrozs sk talajon
hj: „hozd” „ereszd” „lbhoz”. A kutyavezet egy nla lv hasznlati trgyat alapllsbl kb. 10 lpsnyire eldob. Hangjelet csak akkor lehet adni, ha a trgy mr megllt. A vezetje mellett szabadon l kutynak egyszeri hj-re vagy kzjelre gyorsan a trgyhoz kell futni, azt azonnal fel kell vennie, s ugyanolyan gyorsan vissza kell azt vezetjhez vinnie. A kutynak kzvetlenl a kv el kell lnie s a trgyat addig kell a szjban tartania, amg azt a kv rvid sznet utn hj-lel el nem veszi. Hj-re vagy kzjelre a kutya alapllsban helyezkedik el. A kv az egsz gyakorlat alatt nem hagyhatja el a helyt.
6. apportrozs ferde falon keresztl
hj: „hopp” „hozd” „ereszd” „lbhoz”. A kv az akadlytl megfelel tvolsgra alapllst vesz fel, mg kutyja szabadon mellette l. Azutn a kv a hasznlati trgyat tdobja a ferde falon. Hj-re vagy egy kzjelre a kutynak t kell kelnie az akadlyon, a trgyat azonnal fel kell vennie s az akadlyon keresztl azonnal visszavinnie. A kutynak kzvetlenl a kv el kell lnie s a trgyat addig kell a szjban tartania, amg azt a kv rvid sznet utn hj-lel el nem veszi. Hj-re vagy kzjelre a kutya alapllsban helyezkedik el. A kv az egsz gyakorlat alatt nem hagyhatja el a helyt.
7. elreklds fektetssel
hj: „elre” „fekszik” „lj”. A kv alapllsbl az t szabadon kvet kutyjval egyenesen megy. 10-15 lps utn a kv hj-t ad, mikzben megll. Emellett egyidej egyszeri karemels megengedett. A kutynak gyorsan a mutatott irnyban kb. 40 lpsnyire el kell tvolodnia. Hj-re a kutynak azonnal le kell fekdnie. A vb utastsra a kv elmegy a kutyjrt, mikzben annak jobb oldalra megy s hj-re vagy kzjelre a kutya alapllst vesz fel.
8. fektets zavarssal
hj: „fekszik” „lj”. A kv kutyjt egy vagy tbb ms kutya munkjnak megkezdsekor hj-lel vagy kzjellel egy, a vb ltal kijellt helyre fekteti, mgpedig anlkl, hogy brmilyen trgyat nla hagyna. A kv legalbb 40 lpsnyire eltvolodik a kutyjtl s a kutya fel fordulva megll. A kutynak a kv rhatsa nlkl nyugodtan kell fekdnie, mg a msik kutya bemutatja az 1-7 gyakorlatokat. A msik kutya 2. gyakorlata alatt a kv a csoportba bell. A 2. gyakorlat utn a kv ismt nllan visszamegy eredeti helyre. A vb utastsra a kv a kutyjhoz megy s annak jobb oldaln helyezkedik el. A vb ismtelt utastsra a kv hj-re gyorsan s egyenesen fel kell lnie.
Ez a vizsgarsz a kv lejelentkezsvel s a vb ltal vgzett rtkels ismertetsvel r vget.
gyessgi gyakorlat
mentkutya-nyomkvet vizsgnl
terletkeres vizsgnl
romkeres vizsgnl
Legmagasabb pontszm: 50 pont
1.gyak.: mozg hordhd 5 pont
2.gyak.: libikka 5 pont
3.gyak.: vzszintes ltra 10 pont
4.gyak.: tvolugrs 5 pont
5.gyak.: kszgyakorlat 5 pont
6.gyak.: kellemetlen anyag 5 pont
7.gyak.: irnybaklds 10 pont
8.gyak.: kutya szlltsa s tadsa 5 pont
Kivitelezsi rendelkezsek:
1. mozg hordhd
akadly: 2db egyforma nagysg, kb. 0,4m tmrj hord, kb. 0,3m szles fadeszka
hj: „hopp” (tovbbi hangjel tetszs szerint) „lbhoz”. A kv a kutyjval az akadly eltt megfelel tvolsgban, alapllsban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kzjelre a kutynak a hordhdra kell ugrania s felnl meg kell llnia. Ott llhat, lhet, fekhet. A vb utastsra a kv a kutyjval tovbbmegy az akadly vgig, majd elhagyja azt. Hj-re vagy kzjelre a kutya alapllst vesz fel. A kutynak a deszka teljes hosszn vgig kell mennie anlkl, hogy flnknek vagy leugrsra ksznek mutatkozna.
2. libikka
akadly: kb. 4m hossz, kb.0,3m szles fadeszka, kzepn 0,4m tmrj hord
hj: „elre” „lbhoz”. A kv a kutyjval az akadly eltt megfelel tvolsgban, alapllsban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kzjelre a kutynak az akadly billenpontjig elre kell mennie, majd tbillentve a libikkt vgighalad rajta. Miutn a kutya tbillentette a libikkt szabad a kv-nek az akadly s kutyja mellett gy vgighaladni, hogy sem a kutyt, sem az akadlyt nem rinti meg. Az akadly vgnl hj-re vagy kzjelre a kutya s vezetje alapllsban helyezkednek el. A kutynak az akadly teljes hosszn vgig kell mennie anlkl, hogy flnknek vagy leugrsra ksznek mutatkozna.
3. vzszintes ltra
akadly: 4m hossz, 0,5m szles faltra, foktvolsga 0,3m, fokszlessge 5cm, kb. 0,5m magasan altmasztva, feljrattal
hj: „elre” „lbhoz”. A kv a kutyjval az akadly eltt megfelel tvolsgban, alapllsban helyezkedik el. A kv hj-re a kutya felmegy a ltrn s annak egszen a vgig elhalad. Itt a kv leveszi a kutyt az akadlyrl, majd hj-re vagy kzjelre alapllsban helyezkednek el. A kutynak a ltra fokain s nem a „pofjn” kell vgighaladnia. A kv-nek szabad a dolgoz kutya mellett haladni gy, hogy sem a kutyt, sem az akadlyt nem rinti meg.
4. tvolugrs
akadly: vizesrok, ugrszer stb. szlessge 1,5m, magassga 0,3m, mlysge 1m
hj: „hopp” „llj” „lbhoz”. A kv kutyjval az akadly eltt megfelel tvolsgban, alapllsban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kzjelre a kutynak t kell ugrania az akadlyt. Az ugrs utn a kutynak hj-re vagy kzjelre meg kell llnia. A vb utastsra a kv a kutyjhoz megy, s hj-lel vagy kzjellel a kvetkez akadlyhoz viszi.
5. kszgyakorlat
akadly: kb. 3m hossz, kb. 0,5m szles kszfolyos
hj: „kssz” (tovbbi hangjel tetszs szerint) „lbhoz”. A kv kutyjval az akadly eltt megfelel tvolsgban, alapllsban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kzjelre a kutynak t kell ksznia az akadlyon. Miutn a kutya elhagyta az akadlyt, hj-re vagy kzjelre ott kell maradnia. A kutya llhat, lhet, fekhet. A vb utastsra a kv a kutyjhoz megy, s ott hj-lel vagy kzjellel alapllst vesznek fel.
6. kellemetlen anyag
akadly: kb. 33m-es terleten kellemetlen anyagokat kell kihelyezni (pl. kvek fl helyezett bdoglemez, szerkezeti aclrcs, flia, trmelk)
hj: „lbhoz”. A kv kutyjval az akadly eltt megfelel tvolsgban, alapllsban helyezkedik el. Hj-lel a kv az akadlyra lp az t szabadon kvet kutyjval. Egyszer tmennek rajta, majd vissza. Visszamenskor egyszer meg kell llni. A terlet elhagysa utn alapllsban helyezkednek el.
7. irnybaklds
eszkzk: 1 kp, 3 markns pont (asztal, hord), magassga 0,6m
hj: „elre” „hopp” „ide” „lbhoz”. A kv kutyjval a kiindulsi ponton alapllsban helyezkedik el. A kv a sajt helynek megvltoztatsa nlkl hj-lel vagy egy kzjellel kutyjt a 20m-re lv kphoz kldi. A vb utastsra hj-lel s kzjellel az els megjellt ponthoz kldi, a kutynak arra fel kell ugrania, s ott kell maradnia. Azutn a kv a msodik, majd a harmadik ponthoz kldi. Mindig fel kell ugrania, s ott kell maradnia. Az akadlyokhoz val odafuts sorrendjt a vb hatrozza meg a gyakorlat megkezdse eltt. A harmadik pontrl a kv hj-lel vagy egy kzjellel maghoz hvja a kutyt. Ekkor a kutya szorosan a kv el l, majd hj-lel vagy egy kzjellel alapllsban helyezkedik el.
8. kutya szlltsa s tadsa
hj: (tetszs szerint). A kutyt a talajrl vagy egy magasabb helyrl (pl. asztal) a kv-nek vagy egy msik szemlynek fel kell emelnie, kb. 10m tvolsgra vinnie s egy msodik szemlynek t kell adnia. A msodik szemly is kb. 10m viszi a kutyt, azutn leteszi a fldre. A vb utastsra a kv maghoz hvja a kutyt, alapllst vesznek fel. A kutya sem a kv-vel, sem a segt szemlyzettel szemben nem mutathat agresszivitst.
Ez a vizsgarsz a kv lejelentkezsvel s a vb ltal vgzett rtkels ismertetsvel r vget.
Romkeress A szint
legmagasabb pontszm: 200 pont
jelzgyakorlat: 20 pont
kutya munkaintenzitsa s irnythatsga 40 pont
kutyavezet viselkedse 20 pont
2 szemly jelzse (egyenknt 60 pont) 120 pont
kidolgozsi id: max 15 perc (jelzgyakorlat nlkl)
munkaterlet: 400-600 m2 terlet, ami „sk” vagy szintezett
szemlyek szma: 2
ltalnos rendelkezsek:
A kt szemly elrejtzik (kutya szmra ltsi- vagy rintsi kontaktus nem lehet). Zavars: svltz, motorzaj, kalapcstsek, dobols stb., valamint lvsek a romterlet mellett. A kv-nek a keress megkezdse eltt kzlnie kell a vb-val a jelzs mdjt, hogy a kutya felugat, bringselez vagy szabadon jelez. A lekeress rendszere a kv tetszsre van bzva s ezt ismertetnie kell a vb-val. A keressre ksz kutya egy ismertet „kabtot” s/vagy nyakrvet viselhet. Szabad jelzsnl a kutya a kv s az ldozat kztt a legrvidebb ton oda-vissza szalad s gy vezeti a kv-t az ldozathoz. A kv-nek a terletre csak a vb utastsra szabad belpnie. Az elbjtatott szemlyeknek egymstl legalbb 10m-re kell lennik. A szemlyeknek helyeiket a kutya munkjnak megkezdse eltt 15 perccel el kell foglalniuk. Az elz kutynl hasznlt bvhelyet nyitva kell hagyni. Minden kutynl meg kell vltoztatni a bvhelyeket, de a mr hasznlt helyeket jra fel lehet hasznlni. Kzvetlenl a munka megkezdse eltt s alatt a romterletet legalbb 3 szemlynek be kell jrnia.
Kivitelezsi rendelkezsek:
jelzgyakorlat
A munka attl a helytl 10 m-re (fldn megjellve) kezddik, ahol egy szemly egy letakart csben vagy egy ldban elrejtztt. A jelzhelyet a lekeresend terleten kvl kell ltrehozni, s mint ilyennek egyrtelmen felismerhetnek kell lennie. A rejtekhelyet meg kell mutatni a kv-nek. A vb utastsra a kv felkszti a kutyjt s a rejtekhelyhez kldi. Ott a szag felvtele utn a kutynak jeleznie kell. Miutn a kutya jelzett, a kv a vb utastsra elhagyja helyt, s kutyjt elhozhatja. Ezutn a kv a kutyjt a lelhelytl 3 m-re szabadon lefekteti, ahol a kutynak nyugodtan kell viselkednie, semmi estre sem zavarhatja a mentst. A kv is segt a szemly kiszabadtsban, s amikor a nyls elg nagy, elhozza a lefektetett kutyjt s hagyja a szemlyhez menni. A vb utastsra a kv elhozza a kutyjt s lejelentkezik nla. Kezdskor megengedett egy hj s egyidej kzjel. Nem megengedettek olyan hj-ek vagy kzjelek, amelyek kieszkzlik a jelz-magatartst a kutybl.
keresmunka
A kv kutyjval lttvolsgon kvl vrakozik, amg szltjk. A kv szmra megfelel helyen elindtja a kutyjt, de nem azon az oldalon, ahol a szemlyeket a terletre bevittk. A szlirnyt figyelembe kell venni. A kutynak vezetje utastsra a terletet t kell kutatnia, keresnie. Meg kell vizsglni a kutya munkaintenzitst, irnythatsgt. A kutynak a szemlyt egyrtelmen kell jeleznie. A kutynak felugatskor max 2 m-re kell maradnia a szemly kzelben, amg a vezetje megrkezik. A terleti adottsgokat figyelembe kell venni. Bringselezsnl s szabad jelzsnl a kutynak a vezetjt direkt ton kell a szemlyhez vezetnie.
Az els hibs jelzs 30%-al cskkenti a szimatmunka sszpontszmt. A msodik hibs jelzskor a szimatmunkt meg kell szaktani.
Ez a vizsgarsz a kv lejelentkezsvel s a vb ltal vgzett rtkels ismertetsvel r vget.
Romkeress B szint
legmagasabb pontszm: 200 pont
jelzgyakorlat: 10 pont
kutya munkaintenzitsa s irnythatsga 30 pont
kutyavezet viselkedse 10 pont
5 szemly jelzse (egyenknt 30 pont) 150 pont
kidolgozsi id: max 40 perc (jelzgyakorlat nlkl)
munkaterlet: 400-800 m2 terlet, ami „sk” vagy szintezett
szemlyek szma: 5
ltalnos rendelkezsek:
Az t szemly elrejtzik (kutya szmra ltsi- vagy rintsi kontaktus nem lehet). Zavars: svltz, motorzaj, kalapcstsek, dobols stb., valamint lvsek a romterlet mellett. A kv-nek a keress megkezdse eltt kzlnie kell a vb-val a jelzs mdjt, hogy a kutya felugat, bringselez vagy szabadon jelez. A keressre ksz kutya egy ismertet „kabtot” s/vagy nyakrvet viselhet. Szabad jelzsnl a kutya a kv s az ldozat kztt a legrvidebb ton oda-vissza szalad s gy vezeti a kv-t az ldozathoz. A kv-nek a terletre csak a vb utastsra szabad belpnie. Az elbjtatott szemlyeknek egymstl legalbb 10m-re kell lennik. A szemlyeknek helyeiket a kutya munkjnak megkezdse eltt 15 perccel el kell foglalniuk. Az elz kutynl hasznlt bvhelyet nyitva kell hagyni. Minden kutynl meg kell vltoztatni a bvhelyeket, de a mr hasznlt helyeket jra fel lehet hasznlni. Kzvetlenl a munka megkezdse eltt s alatt a romterletet legalbb 3 szemlynek be kell jrnia.
Kivitelezsi rendelkezsek:
jelzgyakorlat
A munka attl a helytl 10 m-re (fldn megjellve) kezddik, ahol egy szemly egy letakart csben vagy egy ldban elrejtztt. A jelzhelyet a lekeresend terleten kvl kell ltrehozni, s mint ilyennek egyrtelmen felismerhetnek kell lennie. A rejtekhelyet meg kell mutatni a kv-nek. A vb utastsra a kv felkszti a kutyjt s a rejtekhelyhez kldi. Ott a szag felvtele utn a kutynak jeleznie kell. Miutn a kutya jelzett, a kv a vb utastsra elhagyja helyt, s kutyjt elhozhatja. Ezutn a kv a kutyjt a lelhelytl 3 m-re szabadon lefekteti, ahol a kutynak nyugodtan kell viselkednie, semmi estre sem zavarhatja a mentst. A kv is segt a szemly kiszabadtsban, s amikor a nyls elg nagy, elhozza a lefektetett kutyjt s hagyja a szemlyhez menni. A vb utastsra a kv elhozza a kutyjt s lejelentkezik nla. Kezdskor megengedett egy hj s egyidej kzjel. Nem megengedettek olyan hj-ek vagy kzjelek, amelyek kieszkzlik a jelz-magatartst a kutybl.
keresmunka
A kv kutyjval lttvolsgon kvl vrakozik, amg szltjk. A kv szmra megfelel helyen elindtja a kutyjt, de nem azon az oldalon, ahol a szemlyeket a terletre bevittk. A szlirnyt figyelembe kell venni. A kutynak vezetje utastsra a terletet t kell kutatnia, keresnie. Meg kell vizsglni a kutya munkaintenzitst, irnythatsgt. A kutynak a szemlyt egyrtelmen kell jeleznie. A kutynak felugatskor max 2 m-re kell maradnia a szemly kzelben, amg a vezetje megrkezik. A terleti adottsgokat figyelembe kell venni. Bringselezsnl s szabad jelzsnl a kutynak a vezetjt direkt ton kell a szemlyhez vezetnie.
Az els hibs jelzs 30%-al cskkenti a szimatmunka sszpontszmt. A msodik hibs jelzskor a szimatmunkt meg kell szaktani.
Ez a vizsgarsz a kv lejelentkezsvel s a vb ltal vgzett rtkels ismertetsvel r vget.
TOVBB...
Vissza a foldalra